
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7.1 mm |
| Width | 7.1 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 33 |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Frequency | 72 MHz |
| Core Architecture(core/core processor) | ARM |
| Interface | I²C, SPI, SSP, UART, USART |
| Memory Size | 32 kb |
| Memory Type | FLASH |
| Number of I/Os | 28 |
| Oscillator Type | Internal |
| Peripherals | Brown-out Detect/Reset, I²C, POR, WDT |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Max Power Dissipation | 1.5 W |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of ADC Channels | 8 |
| Max Frequency | 72 MHz |
| RAM Size | 8 kB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Number of Programmable I/O | 42 |
| Number of SPI Channels | 1 |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Number of I2C Channels | 1 |
| Number of UART Channels | 1 |
| Max Clock Frequency | 72 MHz |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tray |
Stock: 1137
Distributors
pcbx
Unit Price$2.85376
Ext.Price$2.85376
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.85376 | $2.85376 |
| 10 | $2.17152 | $21.71520 |
| 25 | $2.00224 | $50.05600 |
| 50 | $1.73029 | $86.51450 |
| 100 | $1.49527 | $149.52700 |
| 300 | $1.47211 | $441.63300 |
| 500 | $1.44931 | $724.65500 |
| 1000 | $1.42687 | $1426.87000 |
